Sık Sorulan Sorular

MentalPress

Uzman Psikolog kimdir?

Üniversitelerin 3 veya 4 yıllık eğitimini tamamlayıp üzerine terapi yapmak için en az Master derecesinde eğitimini ve gerekli süpervizyonlarını tamamlayan kişidir.

Psikoterapi Ne Kadar Sürer?

Bu soru en çok merak edilen bir sorudur ancak hiç bir psikolog sizi görmeden, tanımadan, rahatsız olduğunuz konuyu ve detaylarını bilmeden bu soruya cevap veremez. Bunun dışında da başka diğer dinamikler süreci etkileyebilir. İlk görüşme sonrası az çok danışanla bu belirlenir.

İlk seansta sizi neler bekliyor?

İlk seansta, psikolog sizi tanımaya ve geliş nedenizi anlamaya çalışır. Beraber dinamik olarak sizin istediğiniz, size rahatsızlık veren konu çerçevesinde sizin rahat hissettiğiniz kadar detayla terapistle konuşursunuz. Unutmayın ki asla yargılanmadığınız bir ortamda olacaksınız. Bu sınırda da psikologunuz sizi anlamak için size duygularınız ve deneyimlerinizle ilgili sorular soracaktır.

Psikolog ilaç tedavisi uygular mı?

Psikologların ilaç tedavisi üzerinde uzmanlığı yoktur. Psikolog ilacın gerekli olduğunu düşünürse görüşmelerden sonra sizi bir psikiyatriste yönlendirir. Bazen hem ilaç tedavisinin hem de terapinin beraber gitmesi gerekir.

CMU, Carte Vitale veya Mutuelle geçiyor mu?

Fransa’da psikologları devlet ödemediği için özel sektörde çalışan psikologlar maalesef CMU veya Carte Vitale kabul edemiyor.

Eğer ki Mutuelle’iniz varsa ve psikoterapiyi karşılıyorsa psikolog ile görüşüp kendisine ücreti yatırdıktan sonra ondan fatura talep edip o faturayı kendi Mutuelle’inize gönderip geri ödemenizi alabilirsiniz.