Hakkında

Uzman Psikolog Inci Tebis Picard, lisans eğitimini Doğuş Üniversitesi’nde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra Türkiye’nin en köklü ve ilk özel psikoterapi merkezi Davranış Bilimleri Enstitüsünde çalışmaya başlamıştır. Buradaki deneyimlerinde sonra İngiltere’nin en iyi üniversitelerini bir çatı altında toplayan University of London’a bağlı Queen Mary University’sinde yüksek lisansını onur derecesi ile tamamlamıştır.

İngiltere’deki eğitimi sırasında ve sonrasında Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı East London NHS Hastanesinde , The Newham Centre For Mental Health Bölümünde Psikoterapist olarak çalışmıştır ve aynı dönemde yine Minik Kardeş Kreşinde yardıma ihtiyacı olan ailelere gönüllü olarak danışmanlık vermiştir.

Formel eğitimi sırasında ve sonrasında Queen Mary Üniversitesi ve Amsterdam VU Üniversite’sinin ortaklaşa gerçekleştirdiği İngiltere ve Hollanda’da yaşayan, hayatını sona erdirme düşünceleriyle mücadele eden Türk göçmenler için online olarak ücretsiz ve erişilebilir destek sunan bir kursun projesinde araştırmacı olarak çalışmıştır.

İngiltere’deki çalışmalarından sonra Fransa’ya taşınıp 16. Paris’te Cente d’Excellence Para & Medical merkezi çatısı altında kendi ofisinde çalışmaktadır. Aynı zamanda da görüntülü/online terapi de yapmaktadır.

Sahip olduğu bilgiyi paylaşma ve insanlara temas etme tutkusu ile birlikte klinik çalışmalarının yanında Fransa’nın çeşitli bölgelerinden gelen davetler ile psikolojik rahatsızlıklar hakkında bilgi içerikli seminerler vermektedir.

Bütüncül terapi anlayışını benimseyen Tebiş Picard, aldığı eğitimler doğrultusunda Klinik çalışmalarında Bilişsel Davranışcı, EMDR ve Çözüm Odaklı Terapi yöntemleri kullanmaktadır.

Başlıca çalışma alanları arasında depresyon, travma, kaygı bozuklukları(panik atak, fobiler…), göç, adaptasyon, öfke yönetimi, kayıp ve yas, ilişki problemleri ve aile içi çatışmalar vardır.

İnci Tebiş Picard Hürriyet Aile gazetesinde psikoloji konuları hakkında yazılar yazmaktadır.