EMDR Terapisi

EMDR (Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), insanların rahatsız edici yaşam deneyimlerinin bir sonucu olan semptomlarları ve duygusal sıkıntıların iyileşmesine yardımcı olan bir psikoterapidir.EMDR terapisi, bedenin fiziksel travmadan kurtulduğu gibi, zihinsel olarak psikolojik travmadan iyileşebileceğini göstermektedir.

Şöyle hayal edin ki eğer elinizi keserseniz bedeniniz o yarayı iyileştirmeye çalışır. Eğer ki eliniz kesen o yabancı cisim hala bedeninizdeyse ve sürekli tahriş ediyorsa yaranız iyileşmez ve iltihaplanmaya başlar. Ancak cismi kaldırırsak iyileşme gerçekleşir. EMDR Terapisi ise buna benzer şekilde ama zihinsel süreçler için aynı işlevi görür.

Beynin bilgi işlem sistemi sağlıklı bir süreçte ilerlerken bu işleyişe zarar veren bir duygusal bir olay yaşandığı zaman süreç bloke olur ve sağlıklı işlememeye başlar. O süreci durdurmaya sebep olan olay üzerinde çalışırsak aynı bedendeki yara gibi beyin yine eski işleyişine geri döner.

Seans sırasında EMDR Terapisti EMDR standart protokolune uygun  (8 aşamalı, üç yönlü (geçmiş, şimdi, gelecek) bir protokol uygular. Hedef, geçmişte yaşanan anıların yeniden işlenmesi, bugünkü semptomların tedavisi, danışanın gelecekte karşılaşacağı benzer sorunlar karşısında, kazandığı olumlu inanç ve duyguların geliştirdiği yeni bakış açısının yönlendirdiği davranışları gösterebilmesidir.

 

Kaynak

http://www.emdr-tr.org/emdr-nedir/