Online Danışmanlık

Online terapi bilgisayarın veya telefonun mikrofon ve kamera özelliğini kullanarak Skype veya Face Time üzerinden uzmanlığını almış bir terapistle yapılan terapi yöntemidir.

Online terapi her ne kadar yeni çağın istekleri doğrultusunda yeni olarak doğmuş gözükse de geçmişi 1959’a dayanmaktadır. Telepsikiyatri (Daha çok Amerikan Psikologlar Derneğinin (APA) kullandığı bir kavramdır) olarak adlandırılan online terapi uygulamaları ilk defa Amerika’da Nebraska Üniversitesinde başlamıştır.

Süreç nasıl ilerliyor ?

Online terapi yüz yüze yapılan bir terapiden çok da farklı değil. Yüz yüze yapılan terapide kullanılan yöntemlerin bir çoğu online olarak yapılan terapilerde de kullanılıyor. Hatta kişisel deneyimlerime dayanırsam bazen online olarak yapılan terapinin yüz yüze yapılan bir terapiden daha başarılı olduğunu gördüm. Bunun bir nedeni danışanın bildiği, kendini rahat hissettiği ortamda olmasıdır. Danışanın, örneğin bir sebepten ötürü panik atak problemi veya agorafobisi ( dışarı çıkma korkusu) varsa ilk etapta online olarak başlanan terapi ile süreç çok çabuk ilerliyor.

Süreç danışanın terapist ile ilk iletişimiyle başlıyor ve yüz yüze olan terapide ne bilgiler gerekiyorsa aynı şekilde danışandan bunlar isteniyor ve gün belirleyip terapinin ilk seansı başlıyor. Bu aşamada terapinin etkinliği için en önemli etkenlerden biri internetin hızlılığı ve danışanın konuşmayı yaptığı yerin sessizliği önem arz ediyor.

Kimler için uygundur ?

Mobil bir şekilde yaşayan bireyler

İş yoğunluğunuz fazla ise,

Farklı bir ülkede yaşıyorsanız,

Fiziksel ruhsal bir problemden dolayı veya çocuğunuza baktığınız için evden çıkamıyorsanız online terapi sizin için ideal bir seçenektir.

Online terapi herkes için uygun olmayabilir ancak daha önce bahsettiğim sıkıntılardan dolayı hiç terapi yardımı almamaktansa online terapiye bir şans vermek her zaman daha iyidir